O festiwalu

Pomysł zorganizowania festiwalu nauki w Kielcach zrodził się jeszcze w 2019 roku na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zdano sobie sprawę, że region świętokrzyski nie oferuje swoim mieszkańcom żadnej imprezy popularyzującej naukę organizowanej wspólnie przez więcej niż jedną instytucję i obejmującej więcej niż jedną dyscyplinę naukową. Oczywiste było, że organizatorami takiego wydarzenia muszą być obie publiczne uczelnie w naszym województwie, UJK zaprosił więc do współpracy Politechnikę Świętokrzyską. I tak oto zrodził się plan pierwszego Świętokrzyskiego Festiwalu Nauki.

Od początku wiedzieliśmy, że musi mieć on wymiar zarówno naukowy, badawczy (w końcu nazwa zobowiązuje), ale również wymiar społeczny – organizowany przez ludzi dla ludzi. Celem nadrzędnym Świętokrzyskiego Festiwalu Nauki jest udowodnienie, że nauka nie musi być jest hermetyczna, nudna i niezrozumiała. Chcemy pokazać, że jest wręcz odwrotnie – przecież korzystamy z osiągnięć nauki każdego dnia!

1. edycja Festiwalu odbędzie się pod hasłem „Powrót do przyszłości: skąd przyszliśmy – gdzie jesteśmy – dokąd zmierzamy”. Tak, chcieliśmy nawiązać do znanego hitu kinowego z lat 80-tych, nie bez powodu. Badania naukowe prowadzone dzisiaj i w przeszłości mają bezpośredni wpływ na naukę w przyszłości, dlatego ważne jest (zwłaszcza w erze wszechobecnych fake newsów), aby podejmować decyzje w oparciu o rzetelną wiedzę wynikającą z prowadzonych badań.

Świętokrzyski Festiwal Nauki został podzielony na 2 części

c

I część

Ma miejsce w dniach 9-10 października i jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych – nie ma znaczenia wiek, płeć ani rozmiar buta. Można przyjść samemu, z rodziną, z narzeczoną, kolegami czy sąsiadami. Można nawet przyjść z teściową 😉

c

II część

Odbędzie się 11 października i jest do dzień dedykowany w całości uczniom ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zapraszamy nauczycieli szkolnych do zapisywania swoich klas na interesujące ich wydarzenia.

Oferta wydarzeń festiwalowych jest bardzo zróżnicowana, tak aby każdy znalazł dla siebie coś ciekawego. Mamy coś dla lubiących obserwować gwiazdy, fanów muzyki klasycznej, robotyki i laserów oraz projektowania (ciuchów i budynków). Kto chce zostać drugim Remigiuszem Mrozem – będzie miał okazję dowiedzieć się jak. Co odważniejsi będą mieli okazję dobrać się do skalpela i zapoznać się z budową serca. Formuły spotkań również zadowolą większość z Was – wykłady są dla tych co wolą posłuchać, warsztaty dla tych preferujących aktywny udział, a dyskusje – dla lubiących dyskutować 😊 Wydarzenia będą miały miejsce na terenie UJK i PŚk (i nie tylko) – czyli na terenie całego miasta – zobacz które z nich odbywają się blisko Twojego miejsca zamieszkania.

Zapoznaj się z programem wydarzeń, zapisz i przyjdź do nas między 9 a 11 października 2021!

Wybierze dzień i zapisz się na wydarzenia

W każdym z terminów do wyboru są dziesiątki wydarzeń. Wybierze termin, następnie wydarzenie i użyj przycisku Zapisz się na wydarzenie

9 października

Zobacz wszystkie wydarzenia z tego dnia i zapisz się już dziś.

Do wyboru masz dziesiątki wydarzeń z różnych dziedziń nauki i życia.

Przejdź i sprawdz sam.

10 października

Zobacz wszystkie wydarzenia z tego dnia i zapisz się już dziś.

Do wyboru masz dziesiątki wydarzeń z różnych dziedziń nauki i życia.

Przejdź i sprawdz sam.

11 października

Dzień dedykowany w całości uczniom ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Zapraszamy nauczycieli szkolnych do zapisywania swoich klas na interesujące ich wydarzenia.

Startujemy za

Dzień(s)

:

Godzina(y)

:

Minut(y)

:

Sekund(y)